KALSİT - KALSİYUM KARBONAT - KALSİYUM KUM - MERMER TOZU

0-400, 400-800, 800-1200, 1200-3000 mikron, 0-3 mm ve benzer boyutlarda

KULLANIM ALANLARI

PLAJ KUMU

Öğütülmüş mermerin kum boyutundaki kısmı plaj kumu olarak kullanılır. Mermer kumu; İtalya, İspanya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar gibi ülkelerin plajlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

BOYA SEKTÖRÜ

Mikronize kalsit; boya sektörünün pek çok alanında nihai ürünün fiziksel ve kimyasal özelliklerini artırıcı fonksiyonel takviye edici malzeme olarak başarıyla kullanılmaktadır.

YAPI KİMYASALLARI

Fayans ve seramik yapıştırıcıları, derz harçları, yüzey sertleştiricileri, cam yünü üretimi, elyaf takviyeli prekast yapımında, gaz beton yapıştırıcısı ve sıva üretiminde kullanılır.

HAYVAN YEMİ

Kalsiyum karbonat hayvanların kemik ve diş büyümeleri için tavuk ve büyükbaş hayvan yemlerinde dolgu maddesi olarak kullanılır. Hayvansal yem üreten firmalar için ideal bir katkı maddesidir.

KAĞIT SEKTÖRÜ

Kağıt sektörünün vazgeçilmez dolgu ve kaplama pigmenti olarak kuşe kağıt hamurunda yüksek miktarda dolgu maddesi olarak selüloza belirli oranda katılarak kullanılmaktadır.

PLASTİK SEKTÖRÜ

Dayanıklılık, sertlik, esneklik, mukavemet, bükülme, özelliklerine sahip olduğundan plastik ve kauçuk sektöründe dolgu maddesi olarak kullanılmaktadır.

KUMLAMA, SÖVE SEKTÖRÜ

Kalsit ürüne doygunluk (yoğunluk) ve görüntü veren katkı maddesidir. Kalsit söve sektöründe de uygun mikronlarda kullanımı sağlanarak üründe doygunluk sağlanabilmektedir.

TARIM SEKTÖRÜ

Topraklardan iyi ürün almak için toprağa Ca ilave etmek gerekir. Ekilen toprakta kaybedilen Ca tuzları yerine gübre olarak mermer tozu veya kireç taşı tozu kullanılır.

CAM SEKTÖRÜ

Kalsit camın kimyasal etkilere karşı direncini artırdığı ve rengini açtığı için genelde şişe ve pencere cam üretiminde stabilizatör olarak kullanılır.